1. BEST FILM  // PRESENTED BY ON SCREEN MANITOBA

Lure

Hero

The Lake

Home Sewn  – Winner

Blood’s Thicker Than Water

Delon: The Ronin


2. BEST DIRECTOR // PRESENTED BY FARPOINT FILMS

Nihal Bhullar – Lure

Jhurmel Pascua – Hero – Winner

Miranda Moroz – The Lake

Eric Peterson – Blood’s Thicker than Water

Jesse de Rocquigny – Angel Dust

Finn Higgins & Tom Groom – Delon: The Ronin


3. BEST SCREENPLAY // PRESENTED BY NÜMAN FILMS

Tavis Putnam – The Funny Part

Jhurmel Pascua – Hero

Michael Orlando – The Yoga Bridge – Winner

Jesse Spence – Forgotten

Eric Peterson & Anton Danylko – Blood’s Thicker than Water

Miranda Moroz – The Lake


4. BEST EDITING //PRESENTED BY TRIPWIRE MEDIA GROUP

Vincent Allen – Private Show

Mike Silk – Lure

Miranda Moroz – The Lake

Erika MacPherson – The Debut

Sara Bulloch – Cannapple – Winner

Eric Peterson – Last Stop


5. BEST CINEMATOGRAPHY //PRESENTED BY BUILD FILMS

Solmund MacPherson – The Lake

Giuseppe Colatruglio – Lure

Jesse de Rocquigny – Angel Dust

Vincent Tang – A Little Monster Movie – Winner

Dylan Baillie – Blood’s Thicker than Water

Jesse de Rocquigny – Delon: The Ronin


6. BEST DOCUMENTARY // PRESENTED BY WOOKEY FILMS

Simple as That – Winner

Shot in the Dark

Inside the Queendom


7. BEST MUSIC VIDEO // PRESENTED BY FILM TRAINING MANITOBA

Encore

Private Show

Always the Same – Winner

Last Stop


8. BEST EXPERIMENTAL // PRESENTED BY THE WINNIPEG FILM GROUP

Cream Soda

Home Sewn

The Big City – Winner


9. BEST ACTOR // PRESENTED BY ACTRA MANITOBA

Martin Peña – Lure

Joel Bevacqua – Suck it and See

Aleksander Sofronov – Delon: The Ronin

Jack Maier – The Lake

Tavis Putnam – The Funny Part – Winner

Pascal C. Roulette – Forgotten


10. BEST ACTRESS // PRESENTED BY ACTRA MANITOBA

Cassidy Mann – The Debut

Sydney Sabiston – Suck it and See

Celeen George – Carcass on Campus

Emily Mcintosh – Hero – Winner

Courtney Maertens – Art of Adversity

Sabrina Banks – Hero


11. AUDIENCE CHOICE // PRESENTED BY FRANK DIGITAL

The Funny Part & How You Get The Girl


12. SPECIAL JURY PRIZE

Jesse de Rocquigny
Achievement in Technical & Advance Skills in Cinematography

*All films screening at the festival were selected by our Selection Jury.  Our Awards Jury then selected winners for each of our categories. Read about our juries here.